O mnie

Joanna Obuchowska

Miło mi gościć Cię na Educational Eden, żebyś lepiej zrozumiał/a po co stworzyłam to miejsce, opowiem Ci trochę o sobie.

Czym się zajmuję – „Jak mogę Ci pomóc?”

Od prawie dwóch lat przekonuję nauczycieli w Polsce i poza granicami, że wszelkie zmiany jakich potrzebujemy w szkolnictwie możemy zacząć od siebie. Tworzę artykuły i scenariusze, dzięki którym nauczyciele mogą wprowadzać elementy najlepszych światowych systemów edukacyjnych do swojej codziennej pracy. Działam zarówno na rynku polskim jak i na arenie międzynarodowej, prowadzę wykłady i zajęcia dla studentów pedagogiki i nauczycieli z różnych zakątków świata, podczas których zachęcam do korzystania z różnorodnych rozwiązań i sojuszu metod, pracy nad udoskonalaniem swojego warsztatu oraz do nawiązywania nauczycielskiej współpracy międzynarodowej. Uważam bowiem, że nauczyciele potrafiący uczyć się od siebie nawzajem oraz wspierać w przypadku trudności będą podstawowym elementem edukacji przyszłości. Od jakiegoś czasu głównym tematem moich rozważań i badań stała się szeroko pojęta: inteligencja emocjonalna. W mojej ocenie jej rozwój powinien być integralną (na równi ważną z przedmiotami takimi jak: matematyka czy język polski), częścią edukacji szkolnej. Sądzę, iż otwartość, ciekawość świata, pasja i stabilne, adekwatne poczucie własnej wartości są ważniejsze niż dobre oceny i wysokie wyniki na egzaminach (niestety nie zawsze idą one w parze).

Wykształcenie – „Jak doszłam do tego co wiem?”

Moja kariera zawodowa jest dziełem przypadku. Takiego samego jaki spotkał Alexandra Fleminga, Alfreda Nobla czy Isaaca Newtona. Będąc studentką Akademii Pedagogiki Specjalnej do tego stopnia uparłam się na skończenie Terapii pedagogicznej, że po pół roku zajęć ogólnych przygotowujących nas do wybrania specjalizacji, aplikowałam wyłącznie na jedną z nich, ryzykując utratą miejsca na liście studentów. Kolejnym etapem było wybranie modułu: trafiłam na pedagogikę kreatywności, która w znacznym stopniu zmieniła mój pogląd na edukację, nauczanie i bycie nauczycielem. Odbywając staże, wolontariaty i praktyki w przeróżnych szkołach i przedszkolach, zauważyłam, że prowadzę terapię metodami pedagogiki kreatywności. Wiedzę i doświadczenia modułowe wykorzystywałam prowadząc zajęcia z języka angielskiego i hiszpańskiego, pracując jako cień chłopca z zespołem Aspergera czy choćby podczas spotkań rodzinnych. Krokiem milowym zarówno w karierze zawodowej jak i w rozwoju osobistym było zgłoszenie kandydatury do wymiany międzynarodowej. W VIA University College odbyłam trzymiesięczny kurs Social Entrepreneurship, podczas którego uczyłam się planować projekty europejskie, pozyskiwać fundusze na inicjatywy edukacyjne oraz jak być liderem i trenerem.   Następnym etapem były studia magisterskie na specjalizacji Pedagogika szkolna i pedagogika zdolności, podczas których również wyjechałam na wymianę studencką, tym razem do Holandii. W Katholieke Pabo Zwolle odbyłam sześciomiesięczny kurs nauczycielski, trzymiesięczne praktyki pedagogiczne oraz uczestniczyłam w konferencji międzynarodowej Teacher In Europe 2016. Po obronie magisterskiej, przyznano mi stypendium, które wykorzystałam do organizacji stażu nauczycielskim w publicznej szkole podstawowej w Turku. To właśnie w Finlandii rozpoczęłam swoją przygodę z blogowaniem i dzieleniem się swoim spojrzeniem na edukację.

Od lat wiem, gdzieś w głębi duszy, co i jak chciałabym robić. Jednak na pewnych etapach swojego życia miałam zbyt mało odwagi, bałam się ryzykować i w efekcie postępowałam według schematów. W dalszym ciągu się rozwijam, uczę się i zdobywam kolejne kwalifikacje i kompetencje. Nie dotarłam jeszcze do celu, ale jestem pewna, że mimo iż czasem nie w pełni świadomie, robię wszystko by go osiągnąć.

Doświadczenie i osiągnięcia – „Czy warto mi zaufać?”

Przemawiają za mnie nie tylko zróżnicowane kompetencje, które kształtują podejście do nauczania i uczniów, ale również to, że nie spoczywam na laurach, wciąż poszukuję nowych rozwiązań,  nieustannie poznaję kolejne systemy edukacyjne oraz odnajduję możliwości rozwoju w różnych sferach. W ciągu ostatnich 5 lat pracowałam w szkołach w Polsce, Danii, Holandii, Kolumbii, Finlandii i Indiach. W ostatnich dwóch latach współpracowałam z magazynem Sygnał dla wychowawców, Kulczyk Foundation i magazynem Życie Szkoły – opracowując artykuły i scenariusze zajęć oparte na międzynarodowym doświadczeniu. W 2018 współdziałałam również z uczelniami: Katholike Pabo Zwolle i VIAA organizatorami konferencji międzynarodowej Teacher In Europe, podczas której prowadziłam autorskie warsztaty i pracowałam jako trener jednego z zespołów projektowych.

Moje zamiłowanie do zwiedzania świata i poznawania nowych kultur warunkuje to jaka jestem prywatnie i zawodowo. Otwartość, chęć podejmowania wyzwań, ciekawość to kilka cech, które udało mi się rozwinąć dzięki podróżom.

Do przemyśleń na temat edukacji inspiruje mnie wszystko i wszyscy z mojego otoczenia. Każdego dnia spotykam się z ludźmi, którzy nie zawsze podzielają mój entuzjazmu, pasję,   i ciągłą potrzebę analizy i dyskutowania na poszczególne tematy. Dlatego stworzyłam Educational Eden, by móc „przebywać” z osobami o podobnych poglądach i chcących w jakiś sposób zmienić to, co da się zmienić na lepsze.

A prywatnie…

Uwielbiam jeść, próbować, uczyć się o tradycjach, związanych z posiłkami i gotowaniem, z całego świata – a ponieważ sama jestem w kuchni co najmniej zdezorientowana, od paru lat organizuję kolacje międzynarodowe podczas których, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie mieszkam i rozmiarów oferowanego stołu, każdy ma okazję spróbować czegoś nowego, poznać przepis oraz historie wszystkich zebranych.  Myślę, że są już miejsca na świecie, w których mówi się o „słynnym polskim makaronie z truskawkami” – moje danie popisowe!

Kocham podróże, ale nie w stylu all inclusive, a te z plecakiem, mapą i kanapką zjedzoną siedząc na trawniku i obserwując pomniki czy fontanny. Choć przyznam szczerze, że mimo wielu prób (choć głównie błędów) na mapach się nie znam i do tej pory zdarza mi się przejść parę kilometrów w złym kierunku. Zatem po wielu odciskach nauczyłam się chować dumę w kieszeń i pytać o drogę.  Dzięki takim doświadczeniom dużo łatwiej było mi przyjąć tę zasadę w pracy zawodowej.

Co dalej?

Jeśli chcesz zlecić mi stworzenie warsztatów, opracowanie artykułów i scenariuszy lub masz inny pomysł na współpracę, skontaktuj się ze mną za pomocą FORMULARZA KONTAKTOWEGO, to właśnie dzięki Educational Eden znalazło mnie już kilku redaktorów magazynów edukacyjnych i organizatorów konferencji, wspólna przygoda może zacząć się od jednego maila.

Masz jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości?  – Zapraszam do zakładki O BLOGU – gdybyś tam nie znalazł/a odpowiedzi zostaw komentarz lub napisz do mnie, na pewno odpowiem!