Szkolenie trenerskie TOC dla Edukacji Polska – refleksje

0
350

O znaczeniu usprawniania myślenia krytycznego piszę na Educational Eden od dawna, dlatego tak chętnie podjęłam pracę w placówce, w której myślenie krytyczne jest jednym z filarów programu kształcenia. By lepiej przygotować się do pracy w takim miejscu, udałam się razem z dyrektorką placówki, Pauliną Milonas, na szkolenia dla trenerów: TOC dla Edukacji Polska, które zorganizowali Maciej Winiarek i Anna Jurewicz.

Przeglądam notatki i zdjęcia i uśmiecham się do siebie patrząc na ujęcie, na którym siedzę poza kręgiem, z długopisem i kartką w rękach. Tego dnia poznałam bowiem ćwiczenie o nazwie “Most” (w tym miejscu przypomnę, że od niedawna jestem w zespole MOST kampus edukacyjny :)), w którym należało stworzyć jedną metaforę bądź porównanie, które oddaje nasze podejście do myślenia krytycznego.
Oto co zanotowałam:
Myśliciel krytyczny jest jak naturalny satelita – zachowuje dystans, oddziałuje w swoim czasie, z uważnością i stałością stabilizuje zachodzące zmiany, a zatem sprzyja rozwojowi otoczenia, gdyby nie pełnił roli stabilizatora, gdyby go zabrakło – zapanowałby chaos.
Uwielbiam to uczucie, które mówi mi, że wszystko co robię oraz na co się decyduję, ma jakiś głębszy sens i tworzy spójną całość.