Budowanie wspólnoty – o wartości i znaczeniu procesu

0
566

ZACZNIJ OD NAGRANIA <— KLIK

„Nie poddawaj się” to wiadomość, którą chcieli przekazać autorzy nagrania. Dla mnie jednak najbardziej wartościowym elementem wydarzenia była radość i wsparcie jakie okazali pozostali uczestnicy zajęć. Wspólne celebrowania sukcesów i przeżywanie radości – nic tak nie umacnia więzi, nie pomaga w dążeniu do celu i nie kształtuje samooceny i poczucia własnej wartości. Przy okazji zaspokajając potrzeby bezpieczeństwa, uznania, miłości, przynależności i samorealizacji.

Tematem budowania wspólnoty zajmuję się często – piszę o jego znaczeniu w kontekście osiągnięć szkolnych uczniów, ich samooceny i zaspokajania potrzeb, a także mówię wprost, że jeśli nie nauczymy się, że klasa szkolna, to mała grupa reprezentacyjna przyszłego społeczeństwa jakie będzie tworzyć kraj i naród – będziemy zmuszeni powtarzać lekcje historii w rzeczywistości.

Praktyczne wskazówki odnośnie metod i technik budowania wspólnoty ZNAJDZIESZ TUTAJ <– KLIK w artykule i nagraniu stworzonym w ramach współpracy z nauczycielką, która uczestniczyła w prowadzonych przeze mnie warsztatach.

Zebrałam też dla Ciebie w jednym miejscu publikacje (artykuły i scenariusze), które pomogą Ci zgłębić temat i być może zainspirują Cię do opracowania własnych zajęć mających na celu budowanie wspólnoty klasowej i szkolnej.

BUDOWANIE WSPÓLNOTY – scenariusz zajęć dla klas 1-3

WSPÓLNA PRACA TO SUKCES – scenariusz zajęć dla klas 4-7

TWÓRZ WSPÓLNOTĘ – scenariusz zajęć dla grupy wiekowej 10-12 lat opracowany w ramach projektu „Wiem, czuję… Pomagam!”, Kulczyk Foundation

DOBRA ORGANIZACJA PRZESTRZENI I ZARZĄDZANIE ZASOBAMI GRUPY KLUCZEM DO EFEKTYWNEJ PRACY – artykuł poświęcony technikom i rozwiązaniom z różnych systemów edukacyjnych ułatwiających organizację pracy i wzmacniających więzi pomiędzy uczniami

Nigdy nie zapominajmy o potrzebie budowania wspólnoty. Niezależnie od tego, czy uczymy chemii, czy historii, jesteśmy wychowawcami lub nauczycielem na zastępstwie, pracujemy w przedszkolu, czy liceum. To właśnie umacnianie relacji zmieni oblicza edukacji.