Konferencja Edukacyjna “Dzieciństwo to nie wyścigi” – wnioski uczestniczki

0
334
Wczoraj, wraz z reprezentacją kooperatywy Ponad Horyzont, miałam okazję uczestniczyć w konferencji “Dzieciństwo to nie wyścigi“. Muszę przyznać, że wykłady, niezwykle ciekawe i warte uwagi, pozostawiały dosyć przytłaczający przekaz: nasz system, niedbalstwo i niewystarczająca wiedza, robią dzieciom krzywdę. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiarów problemów i trudności z jakimi zmagają się na co dzień uczniowie, już na etapie szkół podstawowych.
Im więcej słucham, czytam, oglądam, doświadczam – tym bardziej staram się odchodzić od wszystkiego, co sama poznałam w szkole i na studiach. Wczoraj mimo wszystko, miałam poczucie “wygranej”. Znalazłam ludzi, którzy tak jak ja, szukają alternatyw, różnych rozwiązań, nie zamykają się na innowacyjne podejście i eksperymenty (nie wiem czemu w Polsce często to słowo ma pejoratywny wydźwięk). Pracuję z rodzicami, nauczycielami i uczniami, którzy podejmują ryzyko, stawiają poprzeczkę wyżej i z ciekawością i otwartością uczą się, współpracują i poszukują. Jestem otoczona niezwykłymi osobowościami, uczonymi, praktykami, edukacyjnymi pasjonatami, którzy mają głęboko zakorzenioną potrzebę pozostawić ten świat lepszym niż go zastali.
Zwrócono nam uwagę na problemy, pokazano, że można inaczej, zachęcono do refleksji i podjęcia wyzwania jakim jest rozpoczęcie zmiany własnych przekonań, utartych schematów i zaprzestanie stosowania się do źle opracowanych założeń.
Ja na tym etapie prac o lepszą jakość w edukacji jestem od kilku lat. Niezmiennie stawiam opór i buntuję się wobec generalizacji, standaryzacji i uprzedmiotowieniu uczniów. Wczorajsze spotkanie, kolejny raz w gronie fantastycznych, inspirujących nauczycieli, dyrektorów, psychiatrów, pokazało mi, jak wielu z nas, patrzy w tę samą stronę, ma wspólny cel.
DBANIE O HARMONIJNY, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ UCZNIÓW, INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA, PRACA ZE SZCZĘŚLIWYMI, ZNAJĄCYMI WŁASNĄ WARTOŚĆ I MOCNE STRONY, OTWARTYMI, CIEKAWYMI, MŁODYMI LUDŹMI.
Na koniec, chciałabym ogromnie podziękować tym, którzy wczoraj odnajdywali mnie w tłumie, rozmawiali ze mną o mojej pracy na Educational Eden, przekonywali, że śledzą losy naszej klasy 1. Spotykanie czytelników bloga i fanpage oraz możliwość posłuchania przez chwilę o tym, jakie treści najbardziej Was zainteresowały, co przyciągnęło Waszą uwagę na blogu oraz jakie inspiracje wykorzystaliście w swojej pracy – to złoto. Ma ono dla mnie wartość większą niż wszystkie sztabki, które mogłabym otrzymać za lokowanie produktów i zarabianie na blogu. Wasza obecność, wsparcie i energia, którą się ze mną dzielicie dodają mi skrzydeł i zapału do dalszej pracy:)).
Marzena Żylinska
Marek Kaczmarzyk,
Joachim Bauer
Anna Sowińska, Robert Sowiński, Plan daltonski, Alter Edukacja Anna Sowińska, Bezpieczne Gniazdo – Safe Nest
Studio Bambini i Emilia Tokarska
CoachIt Agnieszka Barszcz

– dziękuję za to, że dzielicie się swoją wiedzą i zarażacie innych pasją do nauczania i uczenia się! ❤