O mnie

Joanna Obuchowska

Miło mi gościć Cię na Educational Eden, żebyś lepiej zrozumiał/a po co stworzyłam to miejsce, opowiem Ci trochę o sobie.

Czym się zajmuję – „Jak mogę Ci pomóc?”

Od ponad 5 lat przekonuję nauczycieli w Polsce i poza granicami, że wszelkie zmiany jakich potrzebujemy w szkolnictwie możemy zacząć od siebie. Tworzę projekty, innowacje, artykuły i scenariusze, dzięki którym nauczyciele mogą wprowadzać elementy najlepszych światowych systemów edukacyjnych do swojej codziennej pracy. Działam zarówno na rynku polskim jak i na arenie międzynarodowej. Prowadzę wykłady i zajęcia dla studentów pedagogiki oraz nauczycieli z różnych zakątków świata. Zachęcam do korzystania z różnorodnych rozwiązań i sojuszu metod, pracy nad udoskonalaniem swojego warsztatu oraz do nawiązywania nauczycielskiej współpracy międzynarodowej. Uważam bowiem, że nauczyciele potrafiący uczyć się od siebie nawzajem oraz wspierać w przypadku trudności będą stanowić fundament dla edukacji przyszłości. Od jakiegoś czasu głównym tematem moich rozważań i badań stała się szeroko pojęta: inteligencja emocjonalna. W mojej ocenie jej rozwój powinien być integralną (na równi ważną z przedmiotami takimi jak: matematyka czy język polski), częścią edukacji szkolnej. Sądzę, iż otwartość, ciekawość świata, pasja i stabilne, adekwatne poczucie własnej wartości są ważniejsze niż dobre oceny i wysokie wyniki na egzaminach (niestety nie zawsze idą one w parze).

Wykształcenie – „Jak doszłam do tego co wiem?”

Moja kariera zawodowa jest dziełem przypadku. Takiego samego, jaki spotkał Alexandra Fleminga, Alfreda Nobla czy Isaaca Newtona. Będąc studentką Akademii Pedagogiki Specjalnej do tego stopnia uparłam się na skończenie Terapii pedagogicznej, że po pół roku zajęć ogólnych przygotowujących nas do wybrania specjalizacji, aplikowałam wyłącznie na jedną z nich, ryzykując utratą miejsca na liście studentów. Kolejnym etapem było wybranie modułu: trafiłam na pedagogikę kreatywności, która w znacznym stopniu zmieniła mój pogląd na edukację, nauczanie i bycie nauczycielem. Odbywając staże, wolontariaty i praktyki w przeróżnych szkołach i przedszkolach, zauważyłam, że prowadzę terapię metodami pedagogiki kreatywności. Wiedzę i doświadczenia modułowe wykorzystywałam prowadząc zajęcia z języka angielskiego i hiszpańskiego, pracując jako cień chłopca z zespołem Aspergera czy choćby podczas spotkań rodzinnych. Krokiem milowym zarówno w karierze zawodowej jak i w rozwoju osobistym było zgłoszenie kandydatury do wymiany międzynarodowej. W VIA University College odbyłam trzymiesięczny kurs Social Entrepreneurship, podczas którego uczyłam się planować projekty europejskie, pozyskiwać fundusze na inicjatywy edukacyjne oraz jak być liderem i trenerem. Następnym etapem były studia magisterskie na specjalizacji Pedagogika szkolna i pedagogika zdolności, podczas których również wyjechałam na wymianę studencką, tym razem do Holandii. W Katholieke Pabo Zwolle odbyłam sześciomiesięczny kurs i staż nauczycielski, trzymiesięczne praktyki pedagogiczne oraz uczestniczyłam w konferencji międzynarodowej Teacher In Europe 2016. Po obronie magisterskiej, przyznano mi stypendium, które wykorzystałam przy organizacji stażu nauczycielskiego w Publicznej Szkole Podstawowej Martin Koulu, w Turku. To właśnie na tym etapie, w „raju edukacyjnym” – w Finlandii, rozpoczęłam swoją przygodę z blogowaniem i dzieleniem się swoim spojrzeniem na edukację.

Od lat wiem, gdzieś w głębi duszy, co i jak chciałabym robić. Jednak na pewnych etapach swojego życia miałam zbyt mało odwagi, bałam się ryzykować i w efekcie postępowałam według schematów. W dalszym ciągu się rozwijam, uczę się, zdobywam kolejne kwalifikacje i kompetencje. Nie dotarłam jeszcze do celu, ale jestem pewna, mimo iż czasem nie w pełni świadomie, robię wszystko by go osiągnąć.

Doświadczenie i osiągnięcia – „Czy warto mi zaufać?”

Przemawiają za mnie nie tylko zróżnicowane kompetencje, które kształtują podejście do nauczania i uczniów, ale również to, że nie spoczywam na laurach, wciąż poszukuję nowych rozwiązań,  nieustannie poznaję kolejne systemy edukacyjne oraz odnajduję możliwości rozwoju w różnych sferach. W ciągu ostatnich 9 lat pracowałam w szkołach w Polsce, Danii, Holandii, Kolumbii, Finlandii i Indiach. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zostałam zaproszona do współpracy z czasopismami: Sygnał. Magazyn Wychowawcy, Kulczyk Foundation i Życie Szkoły – opracowując artykuły i scenariusze zajęć oparte na międzynarodowym i zróżnicowanym doświadczeniu. W 2018 i 2019 współdziałałam również z uczelniami: Katholike Pabo Zwolle i VIAA organizatorami konferencji międzynarodowej Teacher In Europe, podczas których prowadziłam autorskie warsztaty i pracowałam jako trener zespołów projektowych. W 2019 i 2020 roku współtworzyłam treści do Niezbędnika Kretywnego Nauczyciela – planera nauczycielskiego tworzonego przez Grupę Wydawniczą Semantika.

W 2019 roku prowadziłam klasę autorską według opracowanego przeze mnie programu kształcenia dla mieszanej klasy 0-1 we współpracy z rodzicielską Kooperatywą Edukacyjną Ponad Horyzont.

Od czerwca 2020 do stycznie 2021 roku obejmowałam stanowisko koordynatorki ds. innowacji dydaktycznych w zespole Niepublicznej Szkoły Podstawowej MOST, współorganizowałam proces przygotowania do otwarcia placówki, zaś po rozpoczęciu działalności prowadziłam warsztatowe zajęcia projektowe oparte o sojusz metod, w tym między innymi: TOC (metod usprawniających myślenie krytyczne), immersji językowej, elementy filozofii Reggio Emilia, planu daltońskiego, self-reg wg teorii dr S. Shankera, Jenaplan, pedagogiki Freineta, NVC i Pozytywnej Dyscypliny. Opracowywałam i prowadziłam również jogę i Mindfulness dla dzieci w ramach autorskich scenariuszy zajęć stworzonych w oparciu o doświadczenia i wiedzę z kursów i szkoleń dla instruktorów (w tym Yoga dos Bichos wg autora metody i narzędzi o tej samej nazwie – João Guimarãesa, organizowane w Polsce przez Martę Migułę, autorkę warsztatów Jak kreatywnie uczyć dzieci jogi oraz strony Joga kreatywna dla dzieci) oraz między innymi, teorię naturalnych kompetencji 5 obszarów wg Jaspera Juula i Hellen Jensen (opisane w książce „Empatia. Wzmacnia dzieci, trzyma cały świat razem” 2018).

Jako certyfikowany trener myślenia krytycznego, w ramach projektu TOC dla Edukacji, prowadzę szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów.

Moje zamiłowanie do zwiedzania świata i poznawania nowych kultur warunkuje to jaka jestem prywatnie i zawodowo. Otwartość, chęć podejmowania wyzwań, ciekawość to kilka cech, które udało mi się rozwinąć dzięki podróżom.

Do przemyśleń na temat edukacji inspiruje mnie wszystko i wszyscy z mojego otoczenia. Każdego dnia spotykam się z ludźmi, którzy nie zawsze podzielają mój entuzjazmu, pasję,   i ciągłą potrzebę analizy i dyskutowania na poszczególne tematy. Dlatego stworzyłam Educational Eden, by móc „przebywać” z osobami o podobnych poglądach i chcących w jakiś sposób zmienić to, co da się zmienić na lepsze.

Wszystkie te informacje znajdziesz również w moim CV

Joanna Obuchowska 2021 CV

 

A prywatnie…

Uwielbiam jeść, próbować, uczyć się o tradycjach, związanych z posiłkami i gotowaniem, z całego świata – a ponieważ sama jestem w kuchni co najmniej zdezorientowana, od paru lat organizuję kolacje międzynarodowe podczas których, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie mieszkam i rozmiarów oferowanego stołu, każdy ma okazję spróbować czegoś nowego, poznać przepis oraz historie wszystkich zebranych.  Myślę, że są już miejsca na świecie, w których mówi się o „słynnym polskim makaronie z truskawkami” – jest to bowiem moje danie popisowe!

Kocham podróże, ale nie w stylu all inclusive, a te z plecakiem, mapą i kanapką zjedzoną siedząc na trawniku podczas uważnych obserwacji pomników, lokalnej architektury i ludzi. Choć przyznam szczerze, że mimo wielu prób (choć głównie błędów) na mapach się nie znam i do tej pory zdarza mi się przejść parę kilometrów w złym kierunku. Zatem po wielu odciskach nauczyłam się chować dumę w kieszeń i pytać o drogę.  Dzięki takim doświadczeniom dużo łatwiej było mi przyjąć tę zasadę w pracy zawodowej.

 

Co dalej?

Jeśli chcesz zlecić mi stworzenie i poprowadzenie warsztatów, opracowanie artykułów i scenariuszy lub masz inny pomysł na współpracę, skontaktuj się ze mną za pomocą FORMULARZA KONTAKTOWEGO. To właśnie dzięki Educational Eden znalazło mnie już kilku redaktorów magazynów edukacyjnych i organizatorów konferencji. Wspólna przygoda może zacząć się od jednego maila.

Masz jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości?  – Zapraszam do zakładki O BLOGU – gdybyś tam nie znalazł/a odpowiedzi zostaw komentarz lub napisz do mnie, na pewno odpowiem!