Sprawdzian po fińsku – jak wykorzystać inspiracje ze świata

5
1774

Zaczynamy nowy etap pracy na Educational Eden. Od dawna myślałam o tym w jakiej formie mogłabym sprawnie przekazywać informacje, które mogą okazać się przydatne w Twojej pracy. Stwierdziłam, że najlepszym pomysłem będzie nagrywanie filmów, w których treści znajdziesz metodę, technikę lub ciekawostkę edukacyjną, które następnie omówię szerzej lub pomogę znaleźć dla nich zastosowanie w polskiej szkole w artykule na blogu. W ten sposób ja z czasem przestanę bać się kamery (mam nadzieję!) oraz nauczę się nagrywać i edytować krótkie wypowiedzi (umiejętności te na pewno kiedyś mi się przydadzą:)), a Ty otrzymasz dostęp do bazy pomysłów i informacji, które zbieram od 5 lat. Myślę, że taki układ dla obu stron okaże się korzystny:).

Tymczasem, zapraszam Cię do obejrzenia pierwszego materiału, na wstępie jednak uprzedzam:

  • jakość jest tragiczna, przypuszczam, że lepsze filmy da się nakręcić kalkulatorem. Nie wiem gdzie popełniam błąd, na telefonie nagranie wyglądało normalnie, po wgraniu na YouTube … Jest jak jest.
  • wiem, wiem… Będę nagrywać poziomo:).
  • pogłos ptaków i indyjskiej natury wydawał mi się dodawać „uroku” – już mnie jednak uświadomiono, że zakłócenia i rozpraszacze uwagi ciężko nazwać urokiem.
  • w dalszym ciągu pracuję nad dukaniem i wszelkiego typu „eee”, o dziwo zdarza mi się to tylko przed kamerą…

Historia fińskich sprawdzianów to niespełna 7 minut, mam nadzieję, że w tym czasie udało mi się uchwycić niezwykłość tego rozwiązania. Zresztą obejrzyj i daj znać w komentarzu czy masz jeszcze jakieś wątpliwości.

Zacznę od tego, że zdaję sobie sprawę, że w Polsce może nie być tak łatwo (lub w ogóle się nie da) zorganizować: wycieczki do sklepu czy samodzielnych zwiadów uczniowskich. Nie o to jednak tutaj chodzi. Pragnę zachęcić Cię do wykorzystania idei sprawdzania wiedzy i umiejętności w praktyce, nie zaś powielania pomysłów, które gdzieś tam funkcjonują. To tylko przykład.

1. Chcąc sprawdzić czy nasi uczniowie radzą sobie z ułamkami i obliczeniami zacznijmy lekcję od prezentacji reklamy (idą święta, będzie mnóstwo reklam obniżek cen i specjalnych ofert prezentowych!:)), na jej podstawie uczniowie samodzielnie lub w zespołach mogą opracować listę wydatków uwzględniając przyznany przez nauczyciela limit funduszy. Jeśli temat świąteczny Ci nie odpowiada, zajmij się z uczniami określeniem wydatków najbliższego schroniska dla zwierząt (element emocjonalny wzmacnia proces uczenia się zatem porozmawiajcie najpierw o tym czy uczniowie chcieliby pomagać zwierzętom, w jaki sposób możemy to robić, co myślą o adopcjach i tak dalej) obliczając ilość karmy przypadającej na jednego pupila (%, ułamki), roczne zapotrzebowanie na poszczególne produkty, ilość miejsca niezbędnego dla danej ilości zwierząt (arytmetyka, geometria) – możliwości jest mnóstwo.

2. Jak zostało wspomniane w filmie fińscy uczniowie samodzielnie opracowali plan żywienia, oparty na wiedzy pozyskanej na lekcjach biologii. Poproś swoich uczniów o zaplanowanie jakie ilości w w jakich odstępach powinni spożywać posiłki świąteczne aby nie obciążać organizmu. Obliczcie wartości energetyczne i odżywcze na podstawie informacji dostępnych w internecie. Dla uzupełnienia zdrowej diety możemy opracować zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, z podziałem ćwiczeń na odpowiednie dla każdej grupy wiekowej.

3. Jak sprawdzić umiejętności językowe? Możliwości jest ogrom. Wspólne oglądanie programów edukacyjnych czy filmów w języku obcym oraz omówienie tematu. Wycieczka zagraniczna (… Oczywiście, że się da: przeszukaj oferty projektów europejskich (KA229, ERASMUS, EUROPEAN YOUTH PORTAL, EUROPEAN VOLUNTARY SERVICE, ETWINNING i wiele, wiele innych), gość zagraniczny, rozmowy na skype z uczniami spoza Polski, wymiana listowa,przygotowanie zajęć przez uczniów bądź zespoły. I mogłabym tak do jutra. Jeśli potrzebujesz konkretnych sposobów lub scenariusza zajęć sprawdzającego umiejętności językowe uczniów, daj znać w komentarzu, chętnie stworzę takie narzędzie jeżeli jest na nie zapotrzebowanie:).

4. Chcesz sprawdzić czy uczniowie przyswajają tematykę geografii, historii i posiadają umiejętność planowania? Zaproponuj by w zespołach przygotowali ofertę wycieczkową, najlepiej przygotowana zostanie przedstawiona dyrekcji. Oferta powinna zawierać kosztorys, listę obiektów do zwiedzenia oraz dlaczego to one zostały wybrane. Wszelkie dane dotyczące przejazdów, wejściówek i ewentualnych ograniczeń. Ilość uczestników i opiekunów. Informacje na temat posiłków, zakwaterowania i firmy przewozowej.

Jestem pewna, że teraz również w Twojej głowie kłębią się i mnożą pomysły na wykorzystanie inspirujących fińskich sprawdzianów. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, pisz śmiało: komentarz, wiadomość prywatna – wybierz formę, która będzie dla Ciebie najbardziej wygodna. Pamiętaj, że moja praca ma sens o ile trafi do nauczycieli, którzy mogą potrzebować pomocy lub chcą zacząć zmiany w swojej klasie. Jeśli zatem uważasz, że warto się podzielić wiedzą przekazaną w artykule – udostępniaj i komentuj moje aktywności – to dzięki Tobie Educational Eden rośnie w siłę – stałych czytelników jest już prawie 1000! 🙂 Wiedz, że jestem wdzięczna za Twoją pomoc i obecność tutaj:).

Niestety moja kreatywność jak widać ma swoje granice, dlatego jeszcze nie wymyśliłam nazwy dla tego projektu, póki co, będzie istniał pod roboczą wersją: „ciekawostki ze świata edukacyjnego”. Może Ty masz jakiś pomysł?