#sprawdzspecjaliste – czyli jakie mamy podstawy żeby wymądrzać się w internecie

0
1291

Kochani!

Czy pamiętacie historię reproducji muralu hiszpańskiego kościoła? Obraz “Ecce Homo” (Elías García Martínez), został bezpowrotnie zniszczony przez dobre chęci i brak umiejętności osoby, która podjęła się odrestaurowania dzieła sztuki.
Jak sama po czasie określiła “sytuacja wymknęła się jej spod kontroli”. Całe zdarzenie i reakcje lokalnych władz oraz mediów z całego świata idealnie pasują do dzisiejszego tematu, stąd zdjęcie do artykułu, wybrałam jako metaforę.  Mam bowiem wrażenie, że internetowym radcom i mądralom, coraz częściej zdarza się stracić kontrolę.

Zdjęcie (okładka artykułu) pochodzi ze strony GUARDIAN.COM*.

Stąd pomysł (nie mój) na weryfikację kryjącą się pod hashtagiem #SPRAWDZSPECJALISTE*.

Jeśli jest coś za co mogę polubić social media, to właśnie takie akcje, jaką stworzyły JOANNA PAKULSKA* i INSTATERAPEUTKA*. (Przy okazji wspominając tak fantastyczne inicjatywy jak #TAKUCZĘ* czy #LEKCJENIEPOTRZEBNE*)

#SPRAWDŹSPECJALISTE to odpowiedź na masę treści trenerów/coachów/spacjalistów bez przygotowania, kompetencji i wiedzy w zakresie rad, których udzielają w internecie.
Kiedy czytam wpisy psychologów, mówiących – że “jeden klaps raz na jakiś czas jeszcze u nikogo nie wywołał traumy”, mam ciarki. znajdując wpisy trenera personalnego, radzącego pić wyłącznie wodę destylowaną, w duchu krzyczę. A już zupełnie prywatnie, obserwując rosnące grono antyszczepionkowców i ludzi głoszących, że Ziemia jest płaska, zastanawiam się czy przypadkiem nie przeniosłam się we śnie do średniowiecza.

Nie ukrywam, że zdarza mi się mądrzyć. Że czasem ponosi mnie fantazja ułańska i brzmię jakbym pozjadała wszystkie rozumy. Bardzo staram się jednak podkreślać, przy każdej innej okazji, że nie jestem wybitnym myslicielem ani badaczem, piszę głównie o własnych doświadczeniach i nie pouczam nikogo jak ma żyć i co robić w swojej pracy. Czasem, udzielam rad – mam jednak nadzieję, że nie zdarzyło się, bym kogoś skierowała na manowce. Jeśli tak się stało – przepraszam. Wciąż doskonaląc swoje umiejetności prowadzenia rozmów online, utrzymywania kontaktu z czytelnikami oraz ciężko pracując nad podnoszeniem jakości warsztatu pisarskiego, zobowiązuję się publicznie, nie popełniać dwa razy tego samego błędu i nieustannie się uczyć.

Dziś jednak chciałabym dołączyć do grona osób, które opisują swoje dokonania w jakiejś dziedzinie, przedstawiają listę szkoleń, ukończonych kierunków studiów, dorobku zawodowego, w celu weryfikacji kwalifikacji osób zaangażowanych w społeczne podnoszenie kompetencji i zwiększanie zakresów wiedzy.

Myślę, że najłatwiej będzie mi przekazać najważniejsze informacje poprzez CV. Poniżej znajdziecie zatem informacje o większości moich doświadczeń zawodowych oraz etapach edukacji (w obu przypadkach te najmniej znaczące musiałam usunąć, staram się trzymać zasady jednej strony).

Dodatkowe informacje na mój temat (głównie opisy moich doświadczeń zawodowych, ale również informacje, które pomoga ustalić jakim człowiekiem jestem – a w związku z tym, jaką nauczycielką 🙂 ) znajdziecie w sekcji O MNIE – JOANNA OBUCHOWSKA *.

* Dla ułatwienia poszukiwań, wszytakie frazy zapisane wielkimi literami to linki do odpowiednich stron! 🙂

Jeśli macie do mnie jakieś pytania, chcielibyście rozwiać jakieś wątpliwości – piszcie śmiało. Powinniście wiedzieć komu poświęcacie swój czas.

A organizatorkom akcji, bardzo dziękuję za ten pomysł i chęć jego realizacji – czas skończyć z fakenewsami, ekspertami bez wiedzy, szkoły i/lub doświadczenia oraz ogłupianiem społeczeństwa.