Wymiana nauczycielska – rozmowy międzynarodowe

12
3990

Założenia projektu:

Głównym celem jest poszerzanie horyzontów – uczenie się od siebie nawzajem. Korzystanie z doświadczeń innych w procesie ulepszania swojego warsztatu zawodowego.

Stworzenie bazy danych na temat systemów szkolnych na świecie, z której każdy polski nauczyciel będzie mógł w każdej chwili czerpać wiedzę i gotowe rozwiązania.

Nawiązanie współpracy z jak największą ilością nauczycieli z całego świata – da to zróżnicowany obraz edukacji i pomoże korzystać z najlepszych możliwych metod i technik.

Budowanie relacji nauczycielskich, wspieranie się w podejmowanych inicjatywach, motywowanie do samorealizacji i być może… Organizowanie współpracy zawodowej w dalszej perspektywie.

Etapy:

  1. Przy każdym kraju, który będziemy omawiać, przez 3 tygodnie na grupie (https://www.facebook.com/groups/166153417369202/) będzie znajdował się post, w którego komentarzach możemy zadawać wszelkie pytania, opisać wątpliwości, podawać tematy do dyskusji itd., na temat aktualnie omawianego systemu edukacyjnego.
  2. Po tym czasie, przetłumaczę pytania i przygotuję je w formie wywiadu i zostaną one przesłane, do zapoznania się, nauczycielom z którymi nawiązałam współpracę.
  3. Rozmowy z nauczycielami zagranicznymi będą prowadzone mniej więcej co 2-3 tygodnie. Każda rozmowa będzie przeze mnie nagrana.
  4. Krótkie nagrania (zwiastuny) będę udostępniać na kanale Youtube (https://www.youtube.com/channel/UC9FcFpVN4NULDR6jHHFtT3A).
  5. Odpowiedzi udzielone przez nauczycieli będą przeze mnie tłumaczone i zapisywane w formie artykułu / wywiadu na blogu Educational Eden (educationaleden.pl).
  6. Na grupie na bieżąco będziecie dostawać informacje na jakim etapie pracy jesteśmy oraz jakie materiały mogę Wam udostępnić od zaraz.
  7. W międzyczasie na grupie będziemy wymieniać się ciekawymi artykułami, materiałami i filmami na tematy edukacyjne.
  8. Liczę na to, że odpowiedzi nauczycieli zachęcą nas do rozpoczęcia dyskusji i tworzenia wspólnych narzędzi pracy na ich podstawie.
Photo by Slava Bowman on Unsplash

Poniżej zamieszczam listę krajów (w kolejności wystąpienia w programie), z których nauczyciele chętnie nawiążą z nami współpracę:

Finlandia

Kolumbia

Włochy

Francja

Austria

W dalszej perspektywie, jeśli projekt będzie przyciągał zainteresowanie, chciałabym zgłosić się do nauczycieli holenderskich, norweskich i z kilku krajów azjatyckich.

Mam nadzieję, że „Wymiana nauczycielska – rozmowy międzynarodowe” będzie powiewem świeżości w naszej edukacji i ogromną dawką energii do pracy.

Chciałabym poznać Waszą opinię na temat proponowanego przedsięwzięcia, co o tym myślicie, czy weźmiecie w nim udział? Czekam na Wasze komentarze – blog, fanpage, grupa – gdzie Wam wygodniej :).